Wileński Pułk Muszkieterski

Jest grupą miłośników epoki napoleońskiej, którzy odgrywają historycznych żołnierzy walczących w Bitwie pod Heilsbergiem (Lidzbarkiem Warmińskim) w roku 1807.

 

WPM powstał w 2007 r. w ramach projektu "Wojna i Pokój - 200. rocznica Bitwy pod Heilsbergiem i Pokoju w Tylży. Początek europejskiego domu" finansowanego ze środków Unii Europejskiej, a realizowanego przez Lidzbarski Dom Kultury. Dzięki projektowi Wileńczycy otrzymali pierwsze mundury i broń. Dalszy rozwój Pułku następował w ramach środków własnych rekonstruktorów.

 

Lidzbarscy rekonstruktorzy biorą udział w wielu inscenizacjach historycznych m.in. w Ostrołęce, Będominie, Kłodzku, Jonkowie, a także w organizowanej w czerwcu w Lidzbarku Warmińskim - Bitwie pod Heilsbergiem. Dzięki ich inicjatywie organizowane są potyczki w Dobrym Mieście, Dwórznie oraz zimowa potyczka w Lidzbarku Warmińskim.

Wileński Pułk Muszkieterski na imprezach historycznych ceniony jest za dobre przygotowanie, autentyczność i unikalność. Lidzbarska grupa jest jedyną w Polsce, która odgrywa rosyjską piechotę liniową. 

 

Pułk został doceniony również przez władze miasta. W ramach projektu „Rewitalizacja centrum starego miasta I etap ul. Powstańców Warszawy, Plac Wolności, Ratuszowa, budynek po Urzędzie Miasta oraz mury obronne” Wileńczycy otrzymali pomieszczenia na swoją siedzibę oraz wyposażenie w tym mundury i broń. Pozwoli to na dalszy rozwój Pułku i przyjmowanie w szeregi WMP nowych rekrutów.

 

Informacji na temat działalności grupy rekonstrukcyjnej udziela:
Pani Katarzyna Radulewicz  tel. (89) 527 07 63 wew.25   lub  695 180 480