"Spotkania z pasjami w... Internecie" 10.04-28.08. 2014

Miasto moje a w nim… najpiękniejszy mój świat - Emilian Kamiński 10.04

W ramach drugiej edycji „Spotkań z pasjami” gościem wideokonferencji był aktor, reżyser i założyciel Teatru Kamienica – Emilian Kamiński. Celem spotkania było odkrywanie miejsca w którym na co dzień żyjemy.  Troska o lokalny patriotyzm. Pasją Pana Emiliana jest między innymi historia, szczególnie ta, która dotyczy jego rodzinnego miasta w okresie międzywojennym. Właśnie z takiej jego pasji powstała makieta przedwojennej Warszawy. Klimat jego Teatru również odzwierciedla zamiłowanie do lokalnej historii, aspekt społeczny miasta oraz poglądy jego właściciela.  „Spotkania z pasjami” odbywają się w czwartki, dwa razy w miesiącu o godzinie 11.00. Wstęp jest wolny.

Szczęście jest wszędzie… -Katarzyna Miller 24.04

Bohaterką ostatnich pasji była Katarzyna Miller - psychoterapeutka z wykształcenia i powołania, publicystka, filozofka i poetka śpiewająca swoje piosenki i stylowe tanga. Dzięki doświadczeniu zdobytemu w pracy z ludźmi i umiejętności wspierania ich w rozwoju oraz poznawaniu siebie, Pani Katarzyna dzisiaj często występuje w roli eksperta w kwestii emocji i samorealizacji. Panią Miller zobaczyć i usłyszeć można w wielu programach telewizyjnych oraz radiowych, pisze też i udziela wywiadów w prasie- na stałe związana jest z pismem ,,Zwierciadło”. Jest autorką i współautorką kilkunastu książek m.in.: ,,Być kobietą i nie zwariować. Opowieści terapeutyczne”, ,,Być kobietą i wreszcie zwariować” ,,Chcę być kochana, tak jak chcę”, ,,Bajki rozebrane”, ,,Królowe życia”, ,,Blaski życia”. Pani Katarzyna w swoich pracach zachęca odbiorców do życia świadomego, życia przepełnionego pasją, energią, chęcią odkrywania i radością z drobnych spraw i siebie. Często opowiada o duchowym wymiarze życia. Serdecznie zapraszamy na kolejną prezentacje swojej pasji – tym razem będzie to fitness. Spotkanie odbędzie się 8 maja o godz. 11.00 w czytelni MBP.

W zdrowym ciele zdrowy duch – fitness z Urszulą Szczurek 8.05

 

 

Zdrowy styl życia jest ostatnimi czasy bardzo modny. Ćwiczenia fizyczne wykonywane w celu zrzucenia zbędnych kilogramów, czy też dla poprawienia swojej kondycji fizycznej również. Aktywnością fizyczną można cieszyć się nie tylko, gdy jest się młodym, czego najlepszym przykładem jest pani Urszula Szczurek – najstarsza trenerka fitnessu w Polsce. Prowadzi ona zajęcia fitness, aqua aerobic dla seniorów. Zadaniem Pani Urszuli ćwiczenia fizyczne nie mają doprowadzić do utraty wagi czy zwiększenia mięśni.

 

Czy szata zdobi człowieka? Hanna Gajos -22.05

 Na ostatnim spotkaniu z pasjami tematem przewodnim była moda. Gościem spotkania była pani Hanna Gajos zawodowo - wydawca, krytyk mody oraz dziennikarka, która karierę rozpoczęła w dziale społecznym tygodnika Perspektywy. Moda może być przyjemnym i łatwym sposobem na wyrażenie swojej osobowości, temperamentu oraz skutecznie przyczyniać się do podnoszenia naszej samooceny. Można się nią bawić, gdyż moda jest uśmiechem naszej ulicy. Jako ciekawostkę zamieszczamy zdjęcia Carmen Dell'Orefice 82-letniej modelki, do dziś pozującej do zdjęć najsłynniejszych projektantów mody na świecie.

Przemiany w Polsce okiem satyryka - Jerzy Kryszak 5.06.

 

5 czerwca  w „Spotkaniach z pasjami.. w Internecie” gościem był Jerzy Kryszak – znany i lubiany satyryk i parodysta. Spotkanie nawiązywało do ogólnopolskich obchodów 25-lecia pierwszych wolnych wyborów.  Pan Jerzy Kryszak opowiedział nam o satyrze politycznej i o wolności, którą wyraża między innymi poprzez swoją charakterystyczną fryzurę. Do dziś wiele osób uważa, że jest on wzorowym przykładem satyry politycznej, krytykując współczesna scenę kabaretową, stąd jego apel do innych artystów o tworzenie rzetelnej satyry.

Autostopem przez świat – Teresa Bancewicz 26.06

26 czerwca  „odbyliśmy” podróż  autostopem po wielu zakątkach kuli ziemskiej. Za sprawą pasji pani Teresy Bancewicz -  „zwiedziliśmy” między innymi Oman oraz wyspę Kubę – dwa raje na ziemi.  Jak udawadnia to pani Teresa podróże mogą być udziałem każdego, wystarczą jedynie same chęci oraz odwaga. Sama często powtarza, że ani wiek ani pieniądze nie powinny powstrzymywać nas przed sięganiem po swoje marzenia. I biorąc przykład z Pani Teresy nie można się z tym nie zgodzić.

Na kłopoty…fryzjer – Danuta Płatek 17.07

 

Ponad 60 lat w zawodzie, a mimo wszystko można czerpać z pracy satysfakcję. Najlepszym na to dowodem jest Pani  Danuta Płatek – mistrzyni fryzjerstwa z długoletnią praktyką zawodową. Pani Danuta jest absolutną perfekcjonistką, tworzy własny, niepowtarzalny styl – dba o najdrobniejszy szczegół tworzonych przez siebie fryzjerskich „dzieł”. Nieustannie czerpie nową inspirację oraz inspiruje do pracy innych. Nas również zainspirowała. W materiale zdjęciowych kilka fryzur wykonanych przez Panią Danutę

Nauczycielka życia - historia- 7.08

Pani Doktor Hanna Krajewska jest osobą, która bardzo aktywnie przyczynia się do rozpowszechniania nauki w Polsce-jest członkiem wielu stowarzyszeń i organizacji,

które związane są z historią. Pani Doktor jest założycielką Polskiego Towarzystwa

Archiwalnego-organizacji, która wspiera i propaguje inicjatywy oraz działania mające na celu rozwój archiwów i archiwistyki. Swoją działalnością Pani Hanna dąży do zmiany  wizerunku tej dziedziny nauki-zauważa, że często archiwistyka oceniana jest przez pryzmat głośnych sensacji a sami badacze są mało widoczni. Tymczasem archiwiści pełnią ważną rolę dla społeczeństwa-przechowują cenne skarby z których czerpią historycy i dzięki którym zachowuje się pamięć ludzka.

Zrób to sam czyli drugie życie starych przedmiotów - 28.08

Bohaterka spotkania jest doskonałym przykładem osoby, która...,,wzięła sprawy w swoje ręce.

Pani Jadwiga Wyrozębska-Badowska pochodzi ze Zgierza, na ekonomiczne studia

wyjechała do pobliskiej Łodzi, gdzie spędziła większą część swojego życia. Liczby i matematyczne obliczenia przegrały jednak z artystyczną stroną Pani Jadwigi, która po ukończeniu edukacji zajęła się własną działalnością-między innymi prowadzeniem artystycznego pubu czy agencji reklamowej.

 

 

 

"Spotkania z pasjami" 26 .09 - 28.11.2013

Spotkanie z aktorką Teresą Lipowską - 26.09

W naszych pierwszych „Spotkaniach z pasjami” mogliśmy się „spotkać” z cenioną  i lubianą aktorką  Teresą Lipowską. Znaną szerszej publiczności przede wszystkim z roli Barbary Mostowiak w serialu „M jak Miłość”. Spotkanie z panią Teresą Lipowską  o naszych małych radościach już za nami, ale jego wpływ na długo w nas pozostanie.  Czasem dobrze jest sobie uświadomić, że najważniejsze są rzeczy najdrobniejsze, na które składa się całość naszego życia i trzeba się umieć nimi cieszyć. Cytując słowa piosenki „Cieszmy się z małych rzeczy, bo wzór na szczęście w nich zapisany jest”.  Trudno się z tym nie zgodzić, a warto to sobie powtarzać. Spotkanie było bardzo inspirujące i pełne optymistycznego podejścia do życia. Taki optymizm wzajemnie się nam udzielił. Cel został osiągnięty. Nasze małe radości – tu i teraz.

"Spotkanie z Latającymi Babciami" 3.10

W tym tygodniu na „Spotkaniach z pasjami” gościliśmy nie jedną, ale aż 6 barwnych postaci. Barwnych nie tylko ze względu na osobowość, ale również ze względu na różnorodność strojów i charakteryzacji. Gośćmi były „Latające Babcie” z plusem, czyli dziadkiem. Misją Latających Babć i Dziadka jest realizowanie swoich pasji w wieku 55+. Pasji, na które do tej pory nie było czasu, które były odkładane „na później” ze względu na pracę, obowiązki domowe, rodzinę. Jesień życia to najwyższy czas, by zacząć żyć pełnią życia, by móc spełniać swoje marzenia, by czuć się potrzebnym. W ramach swoich działań jak sami to określają: „integrujemy trzy pokolenia: seniorów, osób w wieku 25-40 lat oraz dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Jesteśmy jedyną w kraju grupą kobiet w wieku 55+, które regularnie odwiedzają dzieci, prezentując im napisane przez siebie utwory. Do projektu włączają się również rodzice i opiekunowie dzieci, którzy chętnie oglądają spektakle Latających Babć oraz czytają dzieciom utwory, zebrane w naszych publikacjach.”. Oby więcej takich grup.

Zagrała dla nas Dj Wika -10.10

W ramach kolejnego „Spotkania z pasjami” zagrała dla nas najstarsza didżejka w Polsce – Wirginia Szmyt. Dj Wika zaprezentowała bardzo optymistyczne, ale i nostalgiczne utwory muzyczne, które poruszyły nasze serca i przywołały wspomnienia. Podzieliła się z nami swoją filozofią życiową oraz niesamowitą pasją. Dodała nam energii oraz pokazała jak można aktywnie spędzić „Jesień życia”.

Taneczne spotkanie z Marią Jolantą Zimnicką 17.10

 

Tym razem w naszych cotygodniowych spotkaniach z pasjami, w  transmisji na żywo brała udział założycielka Uniwersytetu Tanecznego  Trzeciego Wieku – Maria Zimnicka. Spotkanie zatytułowane  było „Serduszko puka w rytmie cza-cza”. Nam serca zabiły mocniej kiedy zaczęliśmy się uczyć nowych kroków. Bo jak mówi Pani Maria, taniec jest modlitwą nóg. I coś w tym chyba jest, bo poczuliśmy się jak w innym wymiarze.

Ahoj, kapitanie! Gdzie ta keja? Gdzie ten jacht? - Roman Zamyślewski -24.10

 

Na ostatnich pasjonujących  spotkaniach przenieśliśmy się w świat wilków morskich. Przemierzaliśmy nieznane wody i odkrywaliśmy nowe lądy. A zaznajamiał nas  z nimi Roman Zamyślewski – żeglarz oraz kapitan jachtowy z wieloletnim doświadczeniem. Oprócz spraw technicznych związanych z trudną sztuką żeglowania kapitan notabene „Czarnej Perły” wtajemniczył nas w sprawy  związane z organizacją wypraw.  Roztoczył wśród nas obrazy niezliczonych przygód i wypraw. Barwnie opowiadał o początkach swojej pasji. 

Nauka jako pasja? Tak! Profesor Magdalena Fikus - 31 .10

 

Dzisiejsze spotkanie przebiegło po hasłem nauki. Gościem była pani profesor  Magdalena Fikus – polska biolog, specjalizującą się w biochemii kwasów nukleinowych, biofizyce komórki oraz inżynierii genetycznej. Brzmi niezrozumiale? Pani Fikus dobrze zdaje sobie sprawę, że pojęcia i język, jakimi posługuje się w nauce mogą być dla większości osób niejasne. A przecież, jak sama mówi, nauka jest dla ludzi, ma im służyć i rozwijać. Jak jednak spowodować, by nawet najtrudniejsze kwestie stały się przystępniejsze dla ogółu społeczeństwa? Właśnie to pytanie zadała sobie wiele lat temu pani Fikus i postanowiła w prosty sposób przedstawiać skomplikowane treści naukowe, nie tylko ze swojej dziedziny.

W ten sposób powstały projekty Kawiarni Naukowych oraz Festiwalu Nauki. Projekty te rozpoczęła już na emeryturze i stały się całym jej życiem.

Oswoiliśmy cyfrowy świat -Robert Jurek-7.11

O komputerach można by się długo rozpisywać. Znajdą się ich zagorzali zwolennicy jak i przeciwnicy. Nie można się jednak nie zgodzić ze stwierdzeniem, że nowe technologie z pewnością ułatwiają nam codzienne życie, oszczędzają czas i dają szersze możliwości, które do tej pory były  przed człowiekiem zamknięte. Na temat takiego właśnie dobrodziejstwa techniki było ostatnie spotkanie, którego bohaterem był Robert Jurek. Zdecydowany zwolennik komputera i Internetu. Nasza grupa seniorów oswaja się z wirtualnym światem już od jakiego czasu, ale kontakt ten jest coraz bardziej odważny i świadomy. W końcu uda nam się okiełznać ten globalny świat.

Europa marzeń a doświadczenia życiowe- Profesor Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz– 14.11

Bohaterką spotkania była profesor Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz. – profesor socjologii.Celem spotkania było pokazanie,  jak wielką rolę odegrały osoby starsze w kształtowaniu sięwspółczesnej Europy, jak ich doświadczenia życiowe wpłynęły na tworzenie się UniiEuropejskiej, ale też jak mogą dalej kształtować europejską rzeczywistość.Seniorzy powinni sobie zdawać  sprawę, jak ważne dla społeczeństwa są ich doświadczenia życiowe i jak mogą pomóc im w realizowaniu swoich pasji oraz przekazywaniu jej innym, niezależnie od tego, czy pasją jest muzyka, teatr, pisanie, ogrodnictwo czy sprawy społeczne.

Wielo-pasje”, czyli jak łączyć nasze zainteresowania - 21.11

Właśnie takie  połączenie wielu pasji w sobie zaprezentowała nam znana malarka, autorka książek oraz założycielka fundacji dla dzieci z domów dziecka -  Hanna Bakuła. Na swoim przykładzie pokazała, że w każdym z nas niezależnie od wieku jest wiele miejsca do realizacji pasji z różnych dziedzin życia. Każdy z nas może być wielozadaniowy i otwarty na różnorakie działania. To już przedostatnie „Spotkania z Pasjami”, przypominamy że mają one charakter wideokonferencji i polegają na łączeniu się za pomocą Internetu w czasie rzeczywistym z bohaterem spotkania.

Zakończenie zajęć komputerowych z grupą średnio zaawansowaną i „Spotkań z pasjami” - 28.11

28 listopada odbyły się ostatnie już zajęcia komputerowe. Podsumowaliśmy ten owocny czas nauki za pomocą prezentacji multimedialnej. Również „Spotkania z pasjami” dobiegły już niestety do końca. Bohaterem  ostatnich był Jacek Pałkiewicz - światowej sławy podróżnik i dziennikarz. Ponadto autor wielu książek o tematyce podróżniczej. Jego życiorys przypomina scenariusz filmowy. Zarabiał na życie jako oficer na statkach bandery panamskiej, pracował w kopalni złota w Ghanie i kopalni diamentów w Sierra Leone. Brał udział w ekspedycji, w której odkryto początek biegu największej rzeki na świecie Amazonki. Jest prekursorem surviwalu w Europie, szkolił wiele elitarnych europejskich jednostek specjalnych ze strategii przetrwania w ekstremalnych warunkach. Wszyscy dostaliśmy zastrzyk pozytywnej energii, odwagi do działania i pokonywania swoich ograniczeń. My o jedno ograniczenie mamy mniej. Świat cyfrowy został przez nas zdobyty.