"Senior w sieci" X - 26.06.2013.

Ostatnie przed wakacjami spotkanie z Internetem. Na zajęciach omówiliśmy zasady bezpiecznego korzystania z sieci i wykonaliśmy parę praktycznych ćwiczeń. Każdy z uczestników otrzymał dyplom za wytrwałe i zaangażowane uczestnictwo w kursie komputerowym. Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w zgłębianiu tajników komputerowych.

"Senior w sieci" IX - 19.06.2013.

W dalszym ciągu ćwiczyliśmy wyszukiwanie informacji poprzez Googla. Zajęcia były prowadzone w formie warsztatowej w trzech grupach. Każda z grup miała do opracowania inną historię zaczerpniętą z życia. Zadanie dotyczyło sposobu wyszukania informacji za pomocą wyszukiwarki.

"Senior w sieci" VIII

W dalszym ciągu ćwiczyliśmy wyszukiwanie informacji poprzez Googla.Uczyliśmy się jak korzystać z programu Skype.

"Senior w sieci" VII - 04 czerwiec

Spotkanie siódme już za nami. Mieliśmy do wykonania zadanie, które polegało na wyszukaniu konkretnej informacji sportowej, piosenki, filmu, ustawy i odjazdu pociągu. Każdy miał do wykonania jakieś inne zadanie. Następnie omawialiśmy wyszukiwarkę Google’a i uczyliśmy się z niej korzystać na określonych przykładach, poprzez wpisanie jak najbardziej trafnego hasła. Ćwiczyliśmy wchodzenie na wcześniej poznane strony internetowe.

„Senior w sieci „ VI - wchodzimy do sieci

Na ostatnich zajęciach komputerowych obejrzeliśmy prezentację multimedialną na temat historii Internetu. Poznaliśmy najbardziej popularne i znane w Polsce przeglądarki internetowe. Dowiedzieliśmy się jak samodzielnie wchodzić do zasobów globalnej sieci. Spędziliśmy wspólnie czas z serwisem you tube, szukając ciekawych filmów i piosenek. Przejrzeliśmy portal Wirtualnej Polski, wyszukując interesujące nas informacje. Dowiedzieliśmy się jak można znaleźć konkretną ustawę na stronie Sejmu RP oraz nauczyliśmy się jak korzystać z internetowego rozkładu jazdy PKP.

„Senior w sieci” V - 23 maj.

Jesteśmy już na półmetku podstawowego kursu komputerowego „Senior w sieci”. Za nami nauka obsługi myszki, klawiatury i wprowadzania oraz formatowania tekstów. Podsumowaliśmy naszą dotychczasową wiedzę biorąc udział w quizie o klawiaturze. Wiedza uczestników okazała się bardzo dobra zważywszy, że poziom trudności quizu był wysoki. Wiele podchwytliwych pytań i kombinacji literowych nie zmyliło naszych kursantów i świetnie wychwycili „podłożone” przez prowadzącą „pułapki”. Na następnych zajęciach zapoznamy się z globalną siecią.

Senior w Sieci III w Dniu Bibliotekarza 8 maja

Kolejne zajęcia komputerowe za nami. Na początku szkolenia „wejściówka” w postaci testu wiedzy z poprzednich zajęć. Uczestnicy szkolenia byli pilnymi uczniami i odrobili pracę domową dlatego też przygotowany test poszedł im niezwykle gładko. Na dzisiejszych zajęciach na warsztat wzięliśmy klawiaturę i przepisywanie fragmentów tekstów z wybranych przez siebie książek. Jedna z uczestniczek szkolenia, Pani Teresa okazała się poetką i napisała swój pierwszy wiersz na komputerze. Wiersz był pierwszy w sensie wersji komputerowej, bo Pani Teresa na swoim koncie ma już pokaźną liczbę utworów. Praca z programem Pages szła niezwykle dynamicznie i podczas jednych tylko zajęć udało się „wklepać” sporą ilość tekstu. Trudno było uwierzyć, że niektóre osoby po raz pierwszy pisały tekst na komputerze i nigdy wcześniej nie miały do czynienia nawet z maszyną do pisania. Każdy z uczestników szkolenia na pamiątkę swojego pierwszego „dzieła” edytorskiego otrzymał jego wydruk. Jak przystało na 8 maja i Dzień Bibliotekarza przerwę w trakcie zajęć spędziliśmy przy małej czarnej i ciastku. Sympatyczną niespodzianką był dla nas piękny bukiet róż i gorące życzenia od wszystkich kursantów. Na kolejną odsłonę z naszych zajęć komputerowych zapraszamy już za tydzień 15 maja. Wtedy też postaramy się zamieścić jeden z wierszy Pani Teresy.

"Senior w Sieci" II

Na drugich zajęciach komputerowych przypomnieliśmy sobie podstawowe pojęcia komputerowe, do tego uporządkowaliśmy pulpit, opróżniliśmy kosz i solidnie przetrenowaliśmy mysz. W nagrodę każdy z uczestników kursu odbył prywatną sesje fotograficzną z Photo Booth i na pamiątkę otrzymał samodzielnie wykonane zdjęcie. Kolejne spotkanie już we środę 8 maja. Zapraszamy i czekam.

Pierwsze zajęcia komputerowe „Senior w sieci” i pierwsze „koty za płoty”

Na dzisiejsze zajęcia do Czytelni Multimedialnej przybyło 10 śmiałków  chcących zgłębić tajniki wiedzy komputerowej. Po wzajemnym zapoznaniu się uczestnicy opowiedzieli nam o swoich obawach związanych z pracą na komputerze i przyznali się do czego chcą wykorzystywać komputer i Internet w życiu codziennym. Po burzliwej wymianie zdań nadszedł czas na naukę. Wspólnie obejrzeliśmy prezentacje  multimedialną na temat rodzajów i budowy komputerów oraz poznaliśmy dwa systemy operacyjne: Windows i Mac Os. Po solidnej porcji wiedzy teoretycznej, każdy z uczestników na zachętę został obdarowany smakowitym applem i dzielnie zabrał się do praktycznych ćwiczeń z myszką. Niektóre ćwiczenia zaskoczyły naszych kursantów, bo każdy pomyślał, że muchy na komputerze da się zabić za pomocą myszki J na ciąg dalszy zapraszamy za tydzień.