"Wesele" Stanisława Wyspiańskiego 2017

Wesele Stanisława Wyspiańskiego było lekturą Narodowego Czytania w 2017 roku. Finał tegorocznej edycji zaplanowano na sobotę 2 września br. „Serdecznie zapraszam wszystkich Państwa do wspólnego czytania Wesela, do lektury, która wydobędzie różnorodność bohaterów, wyjątkową scenerię, bogactwo odniesień” – napisał w liście inaugurującym akcję Prezydent RP Andrzej Duda.

 

Organizatorami akcji czytelniczej była Miejska Biblioteka Publiczna im. M. Kromera  w Lidzbarku Warmińskim, Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów oraz Lidzbarski Dom Kultury w Lidzbarku Warmińskim wraz z zaproszonymi do czytania gośćmi.

Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w Narodowe Czytanie 2017.

 

 

 

"Quo vadis" Henryka sienkiewicza 2016

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. 5 września 2015 roku odbyła się 4. edycja ogólnopolskiej akcji, podczas której czytano powieść Bolesława Prusa „Lalka”. Rok 2016 jest rokiem Henryka Sienkiewicza. To właśnie jego dzieło "Quo vadis" stało się tegoroczną lekturą Narodowego Czytania. W naszym mieście w pierwszą sobotę września w Domu Środowisk Twórczych miała miejsce akcja Narodowego Czytania "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza. Głównym organizatorem akcji czytelniczej była Miejska Biblioteka Publiczna im. Marcina Kromera w Lidzbarku Warmińskim. W jej przebieg włączyły się następujące instytucje: Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Lidzbarku Warmińskim, Urząd Miasta, 9 Warmiński Pułk Rozpoznawczy im. Płk. Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszka”, Muzeum Warmińskie w Lidzbarku Warmińskim, Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz osoby prywatne. Za co bardzo serdecznie dziękujemy.

 

https://www.facebook.com/mbp.lw

"Lalka" Bolesława Prusa 2015

Dnia  5 września 2015 r. odbyła się kolejna  4. edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, podczas której czytana była powieść „ Lalka” Bolesława Prusa.

Tegoroczna odsłona miała miejsce w Muzeum Warmińskim przy Zamku Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim w godzinach 12.00- 14.00.

Organizatorem  akcji była Miejska Biblioteka Publiczna im. M. Kromera  w Lidzbarku Warmińskim przy współudziale Muzeum Warmińskiego wraz z zaproszonymi do czytania gośćmi.

Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w Narodowe Czytanie 2015.

"Trylogia" Henryka Sienkiewicza 2014

Z  inicjatywy  Prezydenta  Rzeczypospolitej  Polskiej  Bronisława  Komorowskiego  06  września  w  naszym  mieście miała miejsce akcja  Narodowego Czytania "Trylogii" Henryka Sienkiewicza. W jej przebieg włączyło się bardzo wiele instytucji. Za co bardzo serdecznie dziękujemy. Oto fotorelacja z tego wydarzenia: